دوفصلنامه فناوری در کشاورزی

با توجه به تولید روزافزون محتواهای علمی-پژوهشی و نیاز به تفهیم محتواها برای بخش اجرایی، لازم بود بستری فراهم آید تا با روشی آموزشی و ترویجی و با بیانی ساده، مطالبی درخور در اختیار دست‌اندرکاران کشاورزی قرار گیرد. این دست‌اندرکاران طیف وسیعی از مسئولین، کارشناسان، کشاورزان، تولیدکنندگان، مهندسان، پیمانکاران، پژوهشگران، متخصصان و کلیه افرادی را در بر می‌گیرد که به نحوی با مقوله کشاورزی و تأمین امنیت غذایی ارتباط دارند.
رسانه غیربرخط “فناوری در کشاورزی” (با شماره پروانه ۸۰۳۹۴ مورخ ۲۹/۰۸/۱۳۹۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) از پاییز ۱۳۹۶ آغاز به کار کرد تا در ساختاری الکترونیکی مفاهیم و نقطه نظرات فنی را در اختیار مخاطبان قرار دهد. این نشریه خردادماه و آذرماه هر سال از طریق لوح فشرده (CD) منتشر می¬گردد و آرشیو مقالات از طریق وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی (www.agrimechanization.com) و از شماره چهارم (بهار ۱۳۹۸) به بعد از طریق وبگاه www.agrotechnology.ir منتشر می¬گردد.
دفتر این دوفصلنامه فعالیت خود را با تولید محتواهای مرتبط با مکانیزاسیون کشاورزی از سال ۱۳۸۵ و از طریق وبلاگ مکانیزاسیون کشاورزی آغاز نمود. سپس، در سال ۱۳۹۲ مبادرت به راه‌اندازی نخستین وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی نمود. همزمان با راه‌اندازی وبسایت تخصصی مکانیزاسیون کشاورزی، دوفصلنامه “فناوری در کشاورزی” که پیشتر با عنوان “مکانیزاسیون کشاورزی” از طریق همین وبسایت منتشر می‌شد، فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و شماره شاپا: ۴۵۳۲-۲۴۲۳ نیز بدان اختصاص یافت. لیکن، با توجه به نیاز در بخش اجرایی به محتواهایی در زمینه فناوری‌های مرتبط با کشاورزی، لازم بود دامنه کاری آن گسترده‌تر گردد. بنابراین، موضوع فعالیت این نشریه به کلیه فناوری‌هایی که به نحوی به کشاورزی و صنایع وابسته آن مرتبط می‌شوند تعمیم داده شد.

نشریه علمی پژوهشی اگروتکنولوژی

با توجه به اهمیت آموزش و ترویج کشاورزی مهندسی در این نشریه الکترونیکی، سعی بر آن است که در صورت امکان از محتواهای چندرسانه‌ای بهره‌برداری شود. بنابراین، در این نشریه تأکید صرفاً بر تولید و انتشار محتوای نوشتاری نیست بلکه به تولیدکنندگان محتوا پیشنهاد می‌گردد تا با تهیه عکس، اسلاید، محتواهای شنیداری و تصویری (ویدئوی) در موضوعات مختلف کشاورزی و صنایع وابسته به تبیین بیشتر منظور بپردازند.
مخاطبان این نشریه طیف وسیعی از علاقمندان به مباحث روز و فناوری‌های مرتبط با کشاورزی هستند. بنابراین، ساده‌نویسی در نگارش متون و ساده‌گویی در تدوین مقالات چندرسانه‌ای ملاک اصلی پذیرش در این مجله خواهد بود.

موضوعات

  • مفاهیم نو در کشاورزی
  • طراحی، ساخت و ارزیابی ماشین‌ها و تجهیزات کشاورزی
  • مهندسی گلخانه و تولید در فضاهای بسته
  • انرژی در کشاورزی
  • صنایع غذایی، مهندسی پس از برداشت و مدیریت ضایعات
  • مهندسی آبیاری
  • امنیت غذایی و کشاورزی پایدار
  • سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی
  • کشاورزی دقیق، سامانه‌های کنترل و هوشمند سازی
نشریه علمی اگروتکنولوژی
محمدباقر لک

محمدباقر لک

مدیر مسئول

دکتر محمدباقر لک
مهندسی مکانیک بیوسیستم
فارغ‌التحصیل از دانشگاه تربیت مدرس

طیبه نیری‌فرد

طیبه نیری‌فرد

سردبیر

مهندس طیبه نیری‌فرد
مهندسی مکانیک بیوسیستم
فارغ‌التحصیل از دانشگاه بوعلی‌سینا

تمامی حقوق این وبسایت برای نشریه الکترونیکی فناوری در کشاورزی محفوظ میباشد